پورتال شبکه بازرسی و نظارت مردمی
اختصاصی
خروج از رکود برای صنایع محسوس نیست- آسیب‌های حذف شبنم و رونق مونتاژکاری
چهارشنبه, 2 مهر 1393 10:21:38

خروج از رکود برای صنایع محسوس نیست- آسیب‌های حذف شبنم و رونق مونتاژکاری محمدرضا دُرافشار رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: این که گفته می‌شود اقتصاد کشور به اندازه یک درصد از رکود خارج شده است، برای بخش صنعت خیلی محسوس نیست و در صنعت لوازم خانگی نیز دَر بر همان پاشنه قدیم می‌چرخد

وی با بیان اینکه تقاضای بازار برای خرید لوازم خانگی کاهش داشته است، گفت: در این شرایط، مدتی است که قاچاق لوازم خانگی کوچک افزایش یافته است.

رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی  با  اشاره به حذف طرح شبنم، گفت: این طرح با وجود اشکالاتی که داشت، باعث می‌شد که سازمان‌های بازرسی کننده بتوانند در مبادی توزیع، کالا را بازرسی کنند و کالای غیر قاچاق را تشخیص دهند.

درافشار تصریح کرد: با حذف این طرح، طرح دیگری جایگزین آن نشد و قابلیت کنترل کالاهای قاچاق در مبادی توزیع از بین رفت.

رونق مونتاژکاری با تعرفه پایین واردات قطعات

وی همچنین با اشاره به دو برابر شدن تعرفه واردات برخی کالاهای گروه 10 سابق، گفت: واردکنندگان نسبت به واردات قطعات برخی محصولات به صورت CKD و یا SKD با تعرفه کم اقدام می‌کنند و در داخل با حداقل مونتاژ‌کاری، آن را به نام تولید داخل عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد: این کار در واقع دور زدن قانون است و شرکت‌های دارای عمق تولید داخل را تحت فشار قرار داده است.

رئیس انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی اظهار داشت: در این شرایط به دلیل نبود تقاضا و بازار، شرکت‌های تولیدکننده داخلی در فشار هستند و اندک تقاضایی که برای خرید محصولات آنها وجود داشت نیز کاهش یافته است.

کاهش تقاضای خرید لوازم خانگی داخلی با وجود رشد جمعیت

به گفته وی، طی 10 سال اخیر با وجود افزایش جمعیت و تقاضای بازار، وضعیت تولید صنایع لوازم خانگی کوچک داخلی روندی کاهشی داشته و با وجود سرمایه‌گذاری‌ زیادی که در نوآوری این شرکت‌ها صورت گرفته است، فروش محصولات آنها با رکود همراه بوده است و بازار در اختیار محصولات خارجی قرار دارد.

وی با  اشاره به بحث‌های مطرح شده مبنی بر کاهش نرخ تورم، گفت: ممکن است این کاهش از قیمت برخی محصولات مانند نان که وزن زیادی در سبد خانوار دارند، حاصل شده باشد ولی در مقابل، قیمت برخی محصولات نیز افزایش یافته باشد که در سبد خانوار وزن کمتری دارند.

درافشار ادامه داد: البته ثبات نرخ ارز به نفع بخش تولید بوده است ولی تا زمانی که قدرت خرید مردم افزایش نیابد، رکود بازار برطرف نخواهد شد.

وی تأکید کرد: افزایش اشتغال باعث بالا رفتن قدرت خرید مردم، رونق بازار و رشد تولید خواهد شد و هر فرصت شغلی مستقیم باعث ایجاد 9 تا 10 شغل غیر مستقیم خواهد شد.

منبع: فارس نیوز / تاریخ: 1393/06/22

کد خبر: 274

چاپ شده از پورتال شبکه بازرسی و نظارت مردمی - کلیه حقوق محفوظ است.
زمان چاپ: جمعه, 26 آبان 1396 22:38:49
نشانی صفحه خبر:
http://shabnam.ir/ViewDetail/Content/3b03fe53-43b7-11e4-81bd-005056be35a4